Allt du behöver veta inför sommarens stora fotbollsfest!

Fotbolls-VM i Ryssland börjar den 14 juni och finalen spelas den 15 juli. Nedan ser du alla grupper och ett komplett spelschema med svensk tid. Matcherna visas i SVT och TV4.

Spelschema

Gruppspel

14 juni

17.00 A: Ryssland–Saudiarabien, Moskva

15 juni

14.00 A: Egypten–Uruguay, Jekaterinburg

17.00 B: Marocko–Iran, S:t Petersburg

20.00 B: Portugal–Spanien, Sotji

16 juni

12.00 C: Frankrike–Australien, Kazan

15.00 D: Argentina–Island, Moskva

18.00 C: Peru–Danmark, Saransk

21.00 D: Kroatien–Nigeria, Kaliningrad

17 juni

14.00 E: Costa Rica–Serbien, Samara

17.00 F: Tyskland–Mexiko, Moskva

20.00 E: Brasilien–Schweiz, Rostov vid Don

18 juni

14.00 F: Sverige–Sydkorea, Nizjnij Novgorod

17.00 G: Belgien–Panama, Sotji

20.00 G: Tunisien–England, Volgograd

19 juni

14.00 H: Colombia–Japan, Saransk

17.00 H: Polen–Senegal, Moskva

20.00 A: Ryssland–Egypten, S:t Petersburg

20 juni

14.00 B: Portugal–Marocko, Moskva

17.00 A: Uruguay–Saudiarabien, Rostov vid Don

20.00 B: Iran–Spanien, Kazan

21 juni

14.00 C: Danmark–Australien, Samara

17.00 C: Frankrike–Peru, Jekaterinburg

20.00 D: Argentina–Kroatien, Nizjnij Novgorod

22 juni

14.00 E: Brasilien–Costa Rica, S:t Petersburg

17.00 D: Nigeria–Island, Volgograd

20.00 E: Serbien–Schweiz, Kaliningrad

23 juni

14.00 G: Belgien–Tunisien, Moskva

17.00 F: Sydkorea–Mexiko, Rostov vid Don

20.00 F: Tyskland–Sverige, Sotji

24 juni

14.00 G: England–Panama, Nizjnij Novgorod

17.00 H: Japan–Senegal, Jekaterinburg

20.00 H: Polen–Colombia, Kazan

25 juni

16.00 A: Saudiarabien–Egypten Volgograd

16.00 A: Uruguay–Ryssland, Samara

20.00 B: Iran–Portugal, Saransk

20.00 B: Spanien–Marocko, Kaliningrad

26 juni

16.00 C: Danmark–Frankrike, Moskva

16.00 C: Australien–Peru, Sotji

20.00 D: Nigeria–Argentina, S:t Petersburg

20.00 D: Island–Kroatien, Rostov vid Don

27 juni

16.00 F: Sydkorea–Tyskland, Kazan

16.00 F: Mexiko–Sverige, Jekaterinburg

20.00 E: Serbien–Brasilien, Moskva

20.00 E: Schweiz–Costa Rica, Nizjnij Novgorod

28 juni

16.00 H: Japan–Polen, Volgograd

16.00 H: Senegal–Colombia, Samara

20.00 G: England–Belgien, Kaliningrad

20.00 G: Panama–Tunisien, Saransk

Åttondelsfinaler

30 juni

16.00 (match 50) 1C–2D, Kazan

20.00 (49) 1A–2B, Sotji

1 juli

16.00 (51) 1B–2A, Moskva

20.00 (52) 1D–2C, Nizjnij Novgorod

2 juli

16.00 (53) 1E–2F, Samara

20.00 (54) 1G–2H, Rostov vid Don

3 juli

16.00 (55) 1F–2E, S:t Petersburg

20.00 (56) 1H–2G, Moskva

Kvartsfinaler

6 juli

16.00 (57) Vinnare 49–Vinnare 50, Nizjnij Novgorod

20.00, (58) Vinnare 53–Vinnare 54, Kazan

7 juli

16.00 (60) Vinnare 55–Vinnare 56, Samara

20.00 (59) Vinnare 51–Vinnare 52, Sotji

Semifinaler

10 juli

20.00 (61) Vinnare 57–Vinnare 58, S:t Petersburg

11 juli

20.00 (62) Vinnare 59–Vinnare 60, Moskva

Final & Bronsmatch

Bronsmatch 14 juli

16.00 Förlorare 61–Förlorare 62, S:t Petersburg

Final 15 juli

17.00, Vinnare 61–Vinnare 62, Moskva